Skip to content

How much for the race car?

A few weeks ago, you figured out that 258 twelve-packs of soda were used to build the race car.

IMG_6870

The other night when we stopped at the store, we noticed that the grocery store had posted this sign in front of the display.

IMG_7937

So it made us wonder a whole bunch of things as we walked through the store:

  • How much would it cost to buy the twelve-packs of soda necessary to build the race car?
  • How much would it cost to buy the twelve-packs to build the race car when they are not on sale?
  • How much would money do you save when you buy the twelve-packs on sale?
  • How much will you pay in CRV fees, at $0.05 per can?

What other questions do you have?

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: